Jabłoń

Malus sp.

Jabłoń jest prawdopodobnie najbardziej polskim owocem. Prawie wszyscy znają bogate tradycje uprawy jabłoni w Polsce. Wiele osób zna co najmniej kilka odmian i ma swoje ulubione.

Uprawa jabłoni znana jest od około  dziesięciu tysięcy lat. Była jedną z pierwszych udomowionych roślin. Obecnie na świecie opisanych jest nawet kilkanaście tysięcy odmian. Jabłoń jest gatunkiem mocno zadomowionym w europejskim krajobrazie. Wiele odmian jest całkowicie odpornych na niekorzystne warunki pogodowe nawet w najzimniejszych miejscach.

Jabłoń ma mnóstwo odmian: od najwcześniejszych: sierpniowych aż do zimowych, dających się przechować aż do kolejnego sezonu. Owoce od małych do ogromnych, czerwone, zielone, żółte, z rumieńcem prążkowanym, rozmytym. Od słodkich do kwaśnych, z miąższem zielonkawym, białawym, a nawet czerwonym.

Aromat, barwa miąższu i smak specyficzny tylko dla niektórych dawnych odmian jabłoni zapisują się na długo w pamięci wielu osób.

Jabłonie nie są wybredne co do gleby. Radzą sobie dobrze zarówno na glebach piaszczystych, jak i cięższych, gliniastych. Kilkuletnie drzewa dobrze znoszą susze. Pielęgnacja jabłoni jest stosunkowo prosta. Są to rośliny, które można polecić dla wielu osób na początku przygody z ogrodnictwem.