Jabłoń

Malus sp.

Jabłoń jest prawdopodobnie najbardziej Polskim owocem. Prawie wszyscy znają bogate tradycję uprawy jabłoni w Polsce. Wiele osób zna co najmniej kilka odmian i ma swoje ulubione…

Uprawa jabłoni znana jest od około  dziesięciu tysięcy lat. Była jedną z pierwszych udomowionych roślin. Obecnie na świecie opisanych jest nawet kilkanaście tysięcy odmian.

Jabłoń jest gatunkiem mocno zadomowionym w europejskim krajobrazie. Wiele odmian jest całkowicie odpornych na niekorzystne warunki pogodowe nawet w najzimniejszych miejscach.

Jabłoń ma mnóstwo odmian: od najwcześniejszych: sierpniowych aż do zimowych, dających się przechować aż do kolejnego sezonu. Od małych do ogromnych, czerwonych, zielonych, żółtych, z rumieńcem prążkowanym, rozmytym. Od słodkich do kwaśnych, z miąższem zielonkawym, białawym, poprzez czerwony miąższ…

Do dyspozycji sadowników, działkowców i ogrodników są odmiany nowoczesne ale również tak zwane dawne. Nowe odmiany mają wiele zalet jak twardość, soczystość możliwość długiego przechowywania. Tzw. „nowe” odmiany (których w marketach dostępnych jest zaledwie kilka odmian) w wielu przypadkach mają duże zalety dla handlowców… Okazuje się jednak, że te zalety nie dla każdego konsumenta są najbardziej wartościowymi. Są osoby które cenią aromat i barwę miąższu specyficzną tylko dla niektórych starych odmian,  cenią smak jabłek ze swojej ulubionej odmiany.

Jabłonie nie są wybredne co do gleby. Radzą sobie dobrze zarówno na glebach piaszczystych jak i cięższych, gliniastych. Kilkuletnie drzewa dobrze znoszą susze. Pielęgnacja jabłoni jest stosunkowo prosta. Jest to gatunek który można polecić dla wielu osób na początku przygody z ogrodnictwem.