Truskawka

Frugaria

Sadzonki truskawki są szeroko rozprzestrzenione w światowej produkcji rolniczej. Obecnie uprawia się truskawkę we wszystkich krajach o klimacie umiarkowanym i w chłodniejszych rejonach krajów podzwrotnikowych. Rodzaj frugaria w swojej dzikiej postaci spotykany jest w niemalże całej strefie umiarkowanej półkuli północnej Europy, Azji i Ameryce Północnej. Jeden z gatunków odnaleziono nawet w Ameryce Południowej, od Kolumbii po Chile.

Któż z nas nie zachwycał się smakiem słodkich truskawek? Należą one do najcenniejszych ze względu na smak i wartości odżywcze, roślin sadowniczych. Zawierają one łatwo przyswajalne cukry, kwasy organiczne, bogactwo soli mineralnych i witamin. Warto zapamiętać, że pod względem żelaza (0,8 mg na 100g świeżej masy) oraz fosforu (87 mg na 100 g!) stoją na pierwszym miejscu wśród owoców. Warto zatem zadbać aby w swoim ogrodzie cieszyć się widokiem sadzonki truskawki!

Truskawka jest byliną z kilkuletnim systemem korzeniowym i krótkim pędem nadziemnym. Co roku wydaje liście rozkładające się w gęstą rozetę, rozłogi, kwiaty i nowe, skrócone pędy boczne. Kwiaty truskawek są koloru białego. Owoce mogą przybierać różne kształty w zależności od odmiany - od kulistych, sercowatych, po spłaszczone czy nerkowate. Zasadniczo podstawowym kolorem owoców jest  kolor czerwony w różnych odcieniach. Intensywność barwy owocu zależy w głównej mierze od stopnia dojrzałości. Miąższ może być biały, różowy lub nawet wiśniowy (odm. Purpuratka).

Początek wegetacji przypada na drugą połowę kwietnia. Kwitnienie jest zależne od odmiany i trwa na ogół od 10-23 dni. Większość odmian truskawek jest samopylna. Od przekwitnienia owoców do zbioru upływa do 22 dni.