Agrest

Ribes grossularia

Sadzonki agrestu stanowią niewielki procent światowej produkcji krzewów jagodowych. Swoje miejsce w sadownictwie owoc ten zajmuje stosunkowo od niedawna, bowiem zaczęto go uprawiać na większą skalę dopiero w końcu XVI wieku. Obecnie uprawa rozpowszechniła się głownie w krajach Europy Północnej i Środkowej.

Agrest jest rośliną wyjątkowo odporną na mróz i doskonale odnajduje się w polskich warunkach. Ze względu na dużą zawartość cukru po dojrzeniu nazywane są "winogronami północy".

Może być wszechstronnie użyty - niedojrzałe owoce sprawdzą się na kompot, niezupełnie dojrzałe na kandyzowane owoce i konfitury, oraz w pełni dojrzałe jako doskonały, surowy produkt deserowy. Jest to niewątpliwa przewaga nad innymi owocami.

Agresty jako jedne z pierwszych roślin sadowniczych rozpoczynają wegetację. Są one samopylne, jednak niektóre badania wskazują, że wyższe plony i ładniejsze owoce otrzymuje się przy zapyleniu obcym pyłkiem.

Szczególnie dobrze przyjmuje się w rejonach podgórskich o dużej ilości opadów oraz w zasięgu klimatu morskiego. Nie należy go sadzić na zboczach południowych. Preferuje żyzne, próchniczne gleby.