Cytryniec Chiński

Schisandra chinensis

Cytryniec chiński występujący w Chinach, Korei czy nawet na Syberii może być pięknym dodatkiem każdego ogrodu. Jest uprawiany głównie ze względu na ładne kwiaty i ciekawe, wartościowe owoce. Chińczycy od wieków doceniają właściwości tej rośliny. Obok popularnego żeń-szenia jest najczęściej stosowaną rośliną leczniczą.

Owoce cytryńca wykazują wysoki potencjał antyoksydacyjny.
Zaliczane są do grupy adaptogenów, czyli substancji zwiększających zdolności poznawcze. Są dobrym źródłem witaminy C, wspomagają odtruwanie organizmu. Mogą one zostać zastosowane na wiele sposobów. Dzięki unikatowemu smakowi, sprawdzą się jako przyprawa kulinarna i dodatek do naparów. Warto przyrządzić też nalewkę na bazie owoców cytryńca aby maksymalnie wydobyć z nich dobroczynne działanie.

 

Cytryniec chiński jest rośliną rozdzielnopłciową, głównie jednopienną. Można jednak spotykać okazy dwupienne. Wydaje drobne kremowe lub różowe kwiaty o subtelnym, słodkim zapachu. Rozwój przypada na przełomie maja i czerwca.

Cytryniec jest dość wytrzymałą rośliną i jest w stanie znieść nawet -40*C mrozu. Preferuje miejsca dobrze oświetlone ale nie może być narażony na bezpośrednie nasłonecznienie. Dobrze radzi sobie w glebach niezbyt zwięzłych, piaszczysto-gliniastych.