Czereśnia

Prunus sp.

Czereśnia, dawniej zwana również trześnią, znana jest praktycznie w całej Europie.

Smaczne, słodkie owoce są dla wielu osób symbolem kojarzącym się z latem. Drzewa osiągają do kilkunastu metrów wysokości. Wypuszczają one charakterystyczne duże liście o intensywnie zielonej barwie. Piękne, białe Kwiaty, pojawiają się obficie w drugiej połowie kwietnia. Kwitnie wcześnie, co wiąże się z ryzykiem przemarznięcia.

Owoce powszechnie uznawane są za przysmak i najczęściej spożywa się je na surowo. Osiągają one od 5 do nawet kilkunastu gram. Zbiór w zależności od odmiany następuje od pierwszych dni czerwca do końca lipca. Owoce wyróżniają się dużą zawartością łatwo przyswajanych cukrów, składników mineralnych.  Zawierają dużo potasu, który dobroczynnie wpływa na serce, pomagając regulować ciśnienie tętnicze krwi. Czerwone odmiany czereśni zawierają dużo przeciwutleniaczy, czyli substancji chroniących przed nowotworami i spowalniającymi procesy starzenia się organizmu.

Wyborny smak owoców czereśni decyduje o tym, że jest to gatunek głównie do bezpośredniego spożycia. Nie należy jednak pomijać legendarnych wręcz nalewek z czereśni czy innych przetworów.